Finančno opismenjevanje
Cilj projekta Finančno opismenjevanje, v katerem naše združenje sodeluje že od vsega začetka, je, da se to postopoma izboljša.
5 namigov za oplemenitenje prihrankov
Oglejte si naše pretekle webinarje
ABC izrazov
Določeno obdobje v življenju posameznika, ki lahko služi za izbor naložbene politike ter določitev profila vlagatelja.
Pravna oseba, ki je v Republiki Sloveniji pridobila dovoljenje Agencije za zavarovalni nadzor za opravljanje zavarovalnih poslov, v skladu z zakonom, ki ureja zavarovalništvo.
Investicijski sklad, ki ne izpolnjuje pogojev za odprti investicijski sklad.
Kratkoročni dolžniški vrednostni papirji, ki jih izda država. Praviloma so eno-, tri-, šest- in dvanajstmesečne. Ob izdaji vlagatelj vplača diskontirani znesek, ob zapadlosti pa dobi izplačan nominalni znesek zakladne menice.
Oseba, ki neprekinjeno nastopa na trgu finančnih instrumentov, pripravljena poslovati za svoj račun s kupovanjem in prodajanjem finančnih instrumentov v breme lastnega kapitala po cenah, ki jih določi sama.
Vrsta investicijskega sklada. Njegov namen je nalaganje sredstev vlagateljev v vrednostne papirje in druga likvidna finančna sredstva po načelu razpršitve tveganj. Njegovo premoženje je razdeljeno na enote premoženja. Enote premoženja so izplačljive na zahtevo vlagatelja po dnevni vrednosti. Upravlja ga družba za upravljanje izključno v korist imetnikov enot premoženja.
Premoženje, ki je ločeno od premoženja upravljavca pokojninskega sklada in ki je financirano s sredstvi, zbranimi z vplačili dodatnega zavarovanja in ustvarjeno z upravljanjem s temi sredstvi, in je namenjeno zagotavljanju dodatne pokojnine.
Listine, ki vsebujejo določene (premoženjske) pravice, ki jih bo izdajatelj vrednostnih papirjev izpolnil imetniku teh listin. V sodobnem času so večino listin zamenjali vpisi v centralni register nematerializiranih vrednostnih papirjev, kjer je zapisano kakšne pravice ima iz vrednostnega papirja oseba, ki je vpisana kot njen imetnik. Z digitalizacijo vrednostnih papirjev se je omogočilo lažje trgovanje z vrednostnimi papirji (npr. na borzi). Najpogostejše oblike vrednostnih papirjev so delnice (lastniški vrednostni papirji) in obveznice (dolžniški vrednostni papirji). Delnice poleg premoženjskih pravic v družbi (dividende) prinašajo tudi korporacijske pravice (glasovanje na skupščini delničarjev).
Vrednost, ki pove, koliko je posamezna enota premoženja vzajemnega sklada vredna. Vrednost enote premoženja je enaka čisti vrednosti vzajemnega sklada, deljena s številom enot premoženja vzajemnega sklada v obtoku.
Tudi nihajnost, ki predstavlja spremembo gibanja vrednosti finančnega instrumenta, valute, blaga okoli dolgoročne povprečne vrednosti v določenem obdobju. Mera volatilnosti je standardni odklon.
Kupec finančnih instrumentov ali drugih oblik premoženja ali oseba, na katero je naslovljena ponudba za nakup vrednostnih papirjev.
Sodelovanje več fizičnih/pravnih oseb pri pridobivanju vrednostnih papirjev družbe, ki se prevzema, s ciljem pridobiti kontrolo nad družbo. Z vidika prevzemne zakonodaje se osebe, ki delujejo usklajeno, obravnava kot eno osebo. Njihovi deleži delnic z glasovalno pravico v ciljni družbi se seštevajo.
Delovanje oseb, ki jim je zaupano nadziranje, obvladovanje in usmerjanje organizacije. Pristojni za upravljanje so praviloma dogovorni za zagotavljanje, da organizacija uresničuje svoje namene, za računovodsko poročanje in za poročanje zainteresiranim strankam.
Posredno ali neposredno imetništvo poslovnega deleža, delnic ali drugih pravic v pravni osebi, na podlagi katerih imetnik pridobi najmanj 20-odstotni delež glasovalnih pravic ali najmanj 20-odstotni delež v kapitalu te pravne osebe, ali delež glasovalnih pravic ali delež v kapitalu te pravne osebe, ki je manjši od 20-odstotkov, vendar je bil pridobljen zato, da imetniku na podlagi vzpostavitve trajne povezave s to pravno osebo omogoči vpliv na njeno upravljanje.
Odprt investicijski sklad, katerega edini namen je nalaganje sredstev v finančne instrumente in druge likvidne finančne naložbe po načelih razpršitve tveganj in ki je bil ustanovljen in upravljan v skladu z določbami zakona, ki ureja investicijske sklade in družbe za upravljanje oziroma predpisi držav članic. V Republiki Sloveniji se lahko UCITS sklad oblikuje kot vzajemni sklad ali krovni sklad.
Direktiva Evropskega parlamenta, ki ureja posamezne vidike poslovanja investicijskih skladov in družb za upravljanje.
je metodologija vrednotenja vrednostnih papirjev na podlagi njihove dejanske, notranje vrednosti (poštene vrednosti), uporablja analizo finančnih vidikov poslovanja, kot so računovodski izkazi in finančni kazalniki ter drugih dejavnikov, kot so gospodarski in drugi, ki vplivajo na podjetje, da bi analizirala pošteno tržno vrednost njegove delnice / vrednostnega papirja.
Je metodologija vrednotenja vrednostnih papirjev na podlagi preteklih podatkov, upošteva analizo poštene vrednosti VP s preučevanjem in analizo preteklih trendov in sprememb cen ter preučevanjem zgodovinskih informacij o poslovanju.
Tveganje nastanka izgub zaradi spremembe cene blaga, na katerega se nanaša izvedeni finančni instrument.
Tveganje nastanka izgube zaradi zakonskih sankcij in ukrepov nadzornih in/ali inšpekcijskih organov, ki jih lahko (investicijsko) podjetje utrpi iz naslova namernega ali nenamernega neskladja z veljavno zakonodajo, standardi, kodeksi in notranjimi akti.
Tveganje nastanka izgube zaradi neizpolnitve obveznosti nasprotne stranke v poslu.
Tveganje nastanka izgube iz naslova spremembe vrednosti finančnih instrumentov, valut, izpostavljenosti, vrednosti poravnave oziroma blaga. Pogosto tržno tveganje skupaj predstavljajo naslednja tveganja: pozicijsko (splošno in posebno), tveganje poravnave in kreditno tveganje nasprotne stranke, tveganje preseganja največjih dopustnih izpostavljenosti na podlagi trgovanja, valutno tveganje in tveganje spremembe cen blaga.
Fizična oseba, ki ima dovoljenje ATVP za trženje enot investicijskih skladov in ki v imenu in za račun družbe za upravljanje ali za račun osebe, ki jo pooblasti družba za upravljanje, izvaja trženje enot investicijskih skladov.
Ravnanje na trgu (sklenitev posla, izdaja naročila za trgovanje), ki ustvarja napačno ali zavajajočo predstavo glede ponudbe, povpraševanja ali cene finančnega instrumenta oziroma zagotavlja umetno oblikovanje cen finančnih instrumentov. Tržno manipulacijo predstavlja tudi sklepanje navideznih poslov in razširjanje napačnih ali zavajajočih informacij glede finančnih instrumentov.
Tržna vrednost delnic enega ali več podjetij, uvrščenih na organizirani trg. Izračuna se tako, da se trenutna tržna vrednost delnice pomnoži s številom vseh izdanih delnic tega podjetja.
Obsega vse storitve in posle, ki so kakorkoli povezani z distribucijo enot investicijskega sklada od družbe za upravljanje do vlagatelja. Trženje vključuje tudi aktivnosti povezane z oglaševanjem, obveščanjem in prodajo enot investicijskih skladov. Za oglaševanje investicijskih skladov se štejejo vsa tržna sporočila, ki so z uporabo tiskanih in elektronskih medijev naslovljena na vlagatelje v investicijske sklade, katerih namen je prispevati k pridobivanju novih vplačil enot investicijskih skladov.
Račun, ki ga odpremo pri banki, borznoposredniški družbi ali drugem investicijskem podjetju, za potrebe trgovanja s finančnimi instrumenti.
Povprečna dolžina časa odmaknjenosti plačil (obresti in glavnice) od sedanjega trenutka ter predstavlja tehtani povprečni čas do dospetja obveznice, pri čemer za uteži vzamemo relativne srednje vrednosti denarnih tokov npr. obveznice.
Zavezujoč dogovor med dvema strankama o prodaji oz. nakupu instrumenta (določene vrste blaga, npr. devize, nafta, žito), po določeni ceni in na določen dan v prihodnosti.
Dokument, izdelan s strani upravljalca organiziranega trga (borze) in ki ga le ta dnevno objavlja ter ki prikazuje dosežene tečaje in promet finančnih instrumentov, ki kotirajo na tem organiziranem trgu.
Tržna vrednost finančnega instrumenta, valute ali blaga, s katerim se lahko trguje na organiziranem trgu ali izven njega. Tečaj lastniških finančnih instrumentov (npr. delnic) je navadno izražen v absolutnih vrednostih, medtem ko so na primer dolžniški finančni instrumenti (kot je na primer obveznica) pogosto izraženi v odstotkih od nominalne vrednosti.
Ravnanje, ki je usmerjeno v pridobitev dobička na podlagi pričakovanih cenovnih razlik, posebej pri finančnih instrumentih, devizah, nepremičninah, blagu ipd. Pri padajočih borznih tečajih kupuje špekulant vrednostne papirje v prepričanju, da bo tečaj v prihodnje narasel, in nasprotno.
Vodi in upravlja račun vzajemnega ter izvaja vse transakcije z denarjem in vrednostnimi papirji v skladu. Tako upravljavci zgolj upravljajo s sredstvi, neposrednega dostopa do njih pa nimajo. S tem je zagotovljena večja varnost vlagateljevih sredstev.
Skrajšana oznaka za Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications in ki predstavlja informacijski sistem za prenos sporočil med članicami tega sistema, ki ga navadno predstavljajo banke, investicijska podjetja ter druge finančne institucije.
Izvedeni finančni instrument, kjer se dve stranki dogovorita, da zamenjata en denarni tok za drugega (vrednostni papir, valuto, obrestno mero) za določeno časovno obdobje.
Vrsta transakcije, ki se izvede v dveh delovnih dneh od sklenitve posla (takojšnja, promptna poravnava), navadno po tržni ceni ob sklenitvi posla.
Tveganje spremembe cene finančnega instrumenta pri dolžniškem finančnem instrumentu zaradi spremembe ravni obrestnih mer oziroma pri lastniškem finančnem instrumentu cenovnih gibanj na kapitalskem trgu, ki niso povezana s posebnimi lastnostmi posameznih finančnih instrumentov.
Razdelitev delnice in predstavlja metodo, ki jo uporabljajo delniške družbe, katerih delnice kotirajo na organiziranih trgih, za zniževanje cene delnic in zviševanja likvidnosti le teh.
Investicijski sklad, katerega naložbeni cilj je, neodvisno od razmer na finančnih trgih, dosegati donosnost v višini pribitka nad vodilom, izraženim z referenčno medbančno obrestno mero, in katerega naložbena politika omogoča hitro in fleksibilno prilagajanje naložb sklada razmeram na trgu in vključuje uporabo izvedenih finančnih instrumentov in po potrebi tehnik upravljanja sredstev.
Investicijski sklad, ki ima sredstva naložena pretežno v instrumentih denarnega trga, denarnih depozitih in enotah ciljnega sklada denarnega trga.
Prehodni račun pri KDD, ki ga ne vodi noben registrski član. Gre za prehodni račun, dokler imetnik vrednostnih papirjev ne izbere registrskega člana, ki bo vodil njegov račun ter vrednostnih papirjev ne prenese na tak račun.
Oseba, ki je udeležena pri vodenju računov vrednostih papirjev pri KDD.
Ali diverzifikacija je Razdelitev sredstev v različne oblike naložb (finančni instrumenti, valute, blago, plemenite kovine, nepremičnine, premičnine) z namenom zmanjševanja izpostavljenosti tveganjem.
Je znesek, ki ga dobi družba za upravljanje od vlagateljev je za opravljanje storitev upravljanja vzajemnega sklada. Višina je določena v pravilih upravljanja vzajemnega sklada in mora biti izražena v odstotku od povprečne letne čiste vrednosti sredstev vzajemnega sklada. Provizija za izplačuje iz sredstev vzajemnega sklada.
je opredelitev stopnje tolerance do finančnega tveganja, ki jo je vlagatelj pripravljen prevzeti, pri čemer finančno tveganje razume kot sposobnost prevzema izgub. Določi se z oceno subjektivnih elementov vlagateljevega značaja in pa v katerem življenjskem ciklu se vlagatelj nahaja.
Bodite obveščeni in prejemajte naša obvestila
S prijavo se strinjam s politiko varovanja podatkov in podajam soglasje, da ZDU GIZ do preklica hrani in obdeluje moje osebne podatke za obveščanje o aktualnih izobraževalnih programih, konferencah in dogodkih po elektronski pošti. Soglasje je možno preklicati s sporočilom na elektronski naslov zdugiz@zdu-giz.si.
Naši člani
Združenje družb za upravljanje investicijskih skladov
Gospodarsko interesno združenje
Čufarjeva 5, 1000 Ljubljana
POMEMBNE POVEZAVE - TUJINA
Copyright © 2023 | ZDU - GIZ | Pravilnik o zasebnosti in piškotki
Association of Companies for the Management of Investment Funds
Economic Interest Association
Čufarjeva 5, 1000 Ljubljana
IMPORTANT CONNECTIONS - ABROAD
Copyright © 2023 | ZDU - GIZ | Privacy policy and cookies