Preden začnete vlagati ali varčevati, si morate postaviti pomembno vprašanje. Kaj sploh je moj cilj, za kaj varčujem? To vprašanje je ključno, saj opredeljuje, koliko časa boste varčevali, koliko tveganja si lahko privoščite pri naložbah in kakšne vrste naložb boste izbrali. Če je vaš cilj nakup stanovanja, bo vaš naložbeni profil povsem drugačen kot pri nakupu novega gorskega kolesa.
Druga stvar, ki vam omogoči pametno in dolgoročno vlaganje, je oblikovanje rezervnega sklada. To so sredstva, ki jih lahko uporabite za nujne in nenačrtovane nakupe ali investicije, na primer popravilo strehe, obnovo kopalnice ali podobno. Če teh rezervnih sredstev nimate, boste prodali svoje naložbe, ko boste nujno potrebovali denar. Tako boste začeli vlagati od začetka in vaš cilj se bo oddaljeval v nedogled.
Tretji in tudi na najpomembnejši element naložb je čas. Pomembno je, da začnete vlagati čim prej. Četudi z manjšimi zneski. Čas je vaš zaveznik in vam bo dolgoročno omogočil višje donose. Čas vam bo pomagal v boju proti inflaciji, saj se bo vaš denar plemenitil, namesto da bi izgubljal vrednost, in bo znižal stopnjo davka na kapitalske dobičke. Po 15 letih bo ta znašal celo 0 %.
Obrestni račun
Pri navadnem obrestovanju ves čas računamo obresti samo od prvotne glavnice. To pomeni, da obresti ves čas naraščajo enakomerno. V tem primeru je pomembno, kolikšen je prvotni vplačani znesek v naložbo.
Posojila so najbolj pogosta oblika enostavnega obrestovanja v praksi. Posojilojemalec plačuje obresti na podlagi zneska, ki si ga je v banki izposodil.
Obrestnoobrestni račun
Obrestnoobrestni račun je pri vlaganju bolj pogost. Kot že ime pove, se obresti, ki so v nekem obdobju že nastale, pripišejo h glavnici in se obrestujejo skupaj z njo. Tako se glavnica sčasoma povečuje in z njo tudi obresti, ki so vezane nanjo. Na dolgi rok sredstva ne rastejo enakomerno kot v primeru enostavnega obrestovanja, ampak eksponentno.
Primerjava obrestnega in obrestnoobrestnega računa
Na grafu lahko vidite, kako se spreminja vrednost sredstev pri obrestnem in navadnem obrestovanju ob istem znesku glavnice. Pri navadnem obrestovanju se vrednost povečuje enakomerno, medtem ko pri obrestnem obrestovanju narašča eksponentno. Zato je pri obrestnem obrestovanju ključen čas. Več časa ko se neka naložba obrestno obrestuje, veliko višji bodo donosi te naložbe.
Fraza »naj denar dela namesto vas« povzema glavno prednost obrestnega obrestovanja.