V človeški naravi je, da pogosto mislimo, da bomo vse zmogli sami in da bomo naloge, ki smo si jih zadali, opravili z odliko. Pa vendar pri investiranju ni tako. Ker nimamo veliko časa za spremljanje naložb in dogajanja na finančnih trgih in tudi ne znanja, je bolje, da denar v upravljanje zaupamo strokovnjakom. V zadnjih letih so tako v Sloveniji kot v tujini postali zelo priljubljeni vzajemni skladi.
Razlogov, zakaj vlagatelji vse bolj zaupajo vzajemnim skladom, namesto da bi investirali sami je več.
Likvidnost
Naložbe v vzajemne sklade veljajo za visoko likvidne. Sredstva, ki jih vložite v sklad, niso vezana kot pri varčevanju v bančnih vezanih vlogah, kar pomeni, da lahko enote vzajemnega sklada kadarkoli unovčite. Odvisno od tega, kdaj oddate zahtevo za izplačilo, lahko sredstva na svojem bančnem računu navadno pričakujete v treh ali štirih delovnih dneh oziroma najkasneje v sedmih dneh, kot to določa zakon.
Prihranek časa
Varčevanje v vzajemnih skladih je enostavna in pregledna oblika varčevanja, ki vlagatelju omogoča prihranek časa in energije. Vlagatelju ni treba odpirati posebnega trgovalnega računa, bolj preprosta je napoved kapitalskih dobičkov in vlagatelj ne trati časa z nenehnim spremljanjem dogajanja na finančnih trgih.
Davčne ugodnosti
Pomembna prednost, ki jo vzajemni sklad prinaša vlagateljem, je odlog plačila davkov od kapitalskih dobičkov. To pomeni, da lahko denar, ki ste ga vložili v vzajemne sklade, razvrščate in premikate med različnimi podskladi, ne da bi vas država pri tem obdavčila. Davek od kapitalskih dobičkov boste plačali šele, ko boste sredstva vzeli iz vzajemnega sklada.
Višja pričakovana donosnost
Pričakovana donosnost vzajemnega sklada je višja od donosnosti bančnih vlog. Delnice in obveznice na dolgi rok nudijo višjo pričakovano donosnost kot zelo varne naložbe. Prav pa je, da se vlagatelj zaveda, da višja pričakovana donosnost pomeni tudi večje tveganje. Vendar vzajemni skladi tveganje zmanjšajo z ustrezno razpršitvijo naložb. Namesto da sami kupite delnice stotih različnih podjetij, preprosto vložite denar v enega od podskaldov in z manjšimi stroki in manj truda boste dosegli enak učinek.
Fleksibilnost
Varčevanje v vzajemnem skladu omogoča redno vplačevanje manjših zneskov. Vlagatelj lahko v skladih plemeniti denar tudi v naložbah, ki bi bile sicer na voljo le večjim investitorjem. Raznolikost ponudbe omogoča vsakemu vlagatelju, da izbere podsklad, ki ustreza njegovemu finančnemu profilu.
Strokovno upravljanje premoženja
Le redki vlagatelji imajo znanje in čas spremljati dogajanje v gospodarstvu in na finančnih trgih ter sprejemati zahtevne odločitve o nakupu ali prodaji premoženja. V skladih sredstva vlagatelja plemeniti profesionalna ekipa strokovnjakov, ki konstantno skrbijo za upravljanje in analitiko. Strokovnjaki bodo namesto vas sprejemali odločitve in poskrbeli za čim manjše tveganje naložb ter seveda za čim višje donose.
Preden začnete varčevati v vzajemnih skladih, se pozanimajte o pogojih in možnostih varčevanja, ki vam jih vzajemni skladi nudijo. Ne pozabite, bolje je začeti investirati takoj kot čakati na idealen trenutek, ki morda nikoli ne bo prišel.