Prvič na družbi za upravljanje (DZU)

Vsak začetek je lahko zahteven, če se nanj ne pripravimo. Zato je pametno, da se pred vlaganjem v vzajemni sklad pozanimamo o možnostih in postopku v DZU.

Kako sploh postanete imetnik investicijskih kuponov?

Preprosto. Vlagatelju ni treba storiti nič drugega kot preudarno izbrati ustrezen vzajemni sklad, izpolniti in izročiti izjavo, s katero se strinja s pravili upravljanja vzajemnega sklada, ter na račun vzajemnega sklada nakazati denarna sredstva. Za vse drugo poskrbi vzajemni sklad oziroma njegov upravitelj.

Prvi korak, ki ga mora narediti vlagatelj, je obisk ene od poslovalnic vzajemnega sklada. Nekateri skladi novim vlagateljem nudijo tudi možnost online postopka. Najprej se mora vlagatelj seznaniti s pravili sklada in podpisati pristopno izjavo. V njej izpolni, ali je politično izpostavljena oseba, se seznani s pravili sklada in morebitnim tveganjem, ki ga prinaša vlaganje v vzajemne sklade.

Drugi korak je vplačilo denarja v sklad. Pri nakazilu denarja je treba biti najbolj pozoren na pravilno sklicno številko, ki jo dobi vsak vlagatelj posebej in ki skladu pove, kdo je nakazal denar. Nepravilno izvedenih vplačil družba za upravljanje namreč ne upošteva, in postopek je treba ponoviti.

Preden se vlagatelj odloči za vplačilo v enega od podskladov, lahko preveri, koliko je vredna enota tega podsklada. Na primer, če je vrednost ene enote podsklada vredna 4 EUR in vlagatelj vloži v podsklad 100 EUR, bo postal lastnik 25 enot podsklada. Pri tem je treba upoštevati še vstopne stroške podsklada.

Tretji korak je odločitev vlagatelja, kako namerava vplačevati sredstva v sklad. Odloči se lahko med enkratnimi vplačili ali med obročnim vplačevanjem. Enkratna vplačila izvede vlagatelj sam, ko ima na voljo dovolj sredstev ali ko se mu zdi primeren trenutek za povečanje naložbe. Druga možnost pa je obročno vplačevanje, ki je avtomatizirano. Lahko se na primer odločite, da v vzajemni sklad vsak mesec vplačate 100 EUR. Dolgoročno vam obročno vplačevanje prinaša najboljšo povprečno ceno za enoto sklada, v katerega vlagate. Tako v času padca cen na finančnih trgih z enakim vplačanim zneskom kupite več enot podsklada.

Seveda lahko avtomatska vplačila v sklad tudi prekinete. Lahko se odločite za ustavitev vplačil zaradi velikega nihanja na finančnih trgih, zaradi lastniških sprememb sklada ali ker nimate dovolj sredstev na računu. Pred tem se pozanimajte pri svetovalcu glede pogojev prenehanja avtomatičnega vplačevanja, če ste se k temu zavezali, ali morebitnih penalov, saj vsi vzajemni skladi morda ne nudijo te opcije.

Izbira vzajemnega sklada je pomembna odločitev. Pri finančnih odločitvah vedno upoštevajte razporeditev celotnega premoženja (depoziti, nepremičnine, naložbe v druge finančne produkte ipd.) in koliko tveganja si lahko privoščite. Pred izbiro optimalne kombinacije podskladov ugotovite, ali sodite med bolj konservativne ali bolj dinamične vlagatelje.

prijavi se

Imate težave? Pišite na: zdugiz@zdu-giz.si

-

Kontaktirajte nas

Imate težave? Pišite na: zdugiz@zdu-giz.si