Trajnostno investiranje

Podnebne spremembe in trajnostni razvoj sta v zadnjih letih vse bolj pomembni temi. Ozaveščenost ljudi vodi tudi v bolj premišljeno investiranje, v tako imenovano trajnostno investiranje. Ali so tudi vaše naložbe trajnostne?

Trajnostno investirati pomeni, da poleg finančnih vidikov naložbe upoštevamo tudi vidike okolja, družbe in dobrega podjetniškega vodenja. Trajnostne investicije so usmerjene v podjetja, ki izpolnjujejo trajnostne kriterije. To so na primer podjetja, ki si prizadevajo zmanjšati negativni vpliv na okolje z zmanjšanjem izpustov CO2, manjšo porabo pitne vode ali so na sploh socialno in okoljevarstveno naravnana. Investira se le v podjetja, ki izpolnjujejo stroge trajnostne kriterije. Trajnostno investiranje izključuje investicije, ki so povezane z otroškim delom, vojaško industrijo ali uničevanjem okolja.

Ocena trajnostnega razvoja posameznega podjetja ali sklada temelji na treh stebrih:

  • okoljevarstvo – varovanje narave, zmanjšanje negativnih vplivov na okolje, ravnanje z naravnimi viri, boj proti podnebnim spremembam,
  • socialna odgovornost – odgovorno upravljanje človeškega kapitala, skrb za lokalno skupnost, varni proizvodi, pravično plačilo zaposlenih,
  • odgovorno upravljanje podjetij – etično poslovanje, trajnostno upravljanje.

Finančni sektor v zadnjih letih vedno bolj pogosto upošteva trajnost v portfeljih svojih naložb. To velja tudi za vzajemne sklade, ki svoje investitorje ozaveščajo o trajnosti svojih portfeljev. Nekateri vzajemni podskladi so namenjeni samo naložbam v zelena in trajnostna podjetja.

Zelene naložbe

Zelene naložbe spadajo v kategorijo trajnostnih naložb in se v celoti usmerjajo v podjetja in projekte, ki so namenjeni okoljsko odgovornim poslovnim praksam. Cilj zelenega investiranja je usmeriti denar v podjetja ali projekte, ki koristijo družbi, zmanjšujejo onesnaževanje narave ali spodbujajo nove inovacije, ki pripomorejo k bolj trajnostni družbi in zmanjšujejo onesnaževanje. Prednjačijo predvsem alternativni viri energije, kot so vetrne elektrarne in izkoriščanje sončne energije. 

Obstajata dve splošni vrsti zelenih naložb:

  1. neposredne zelene naložbe – to so naložbe, ki ponujajo produkte ali storitve, ki neposredno povezani z varovanjem okolja in zmanjševanjem negativnih vplivov na naravo;
  2. posredne zelene naložbe – to so naložbe, ki prvotno niso usmerjene v trajnostne storitve ali izdelke, vendar del proizvodnje in dejavnosti usmerjajo v zelene aktivnosti.

Družbeno odgovorni dejavniki so postali pomemben del investicij, predvsem zaradi dveh vrst investitorjev. Bolj množična skupina so mlajši vlagatelji, ki se zavedajo pomena trajnosti in ohranjanja okolja, saj so s to tematiko soočeni že večino življenja. Druga kategorija pa so premožni investitorji, ki si želijo biti zgled ostalim vlagateljem.

Trajnostne naložbe so privlačne, ker poleg donosov pripomorejo tudi k ohranjanju in blaginji našega planeta. Ne gre le za kratkoročni trend, ki je zanimiv za vlagatelje, ampak za zavedanje, da je treba v okviru vseh aktivnosti prispevati ohranjanju narave. Svoj delež bo v veliki meri prispeval tudi finančni sektor, ki je gonilo razvoja in investiranja v trajnostno naravnane projekte.

Družbeno odgovorno investiranje je tako primerno za vse, ki želijo vstopiti na finančne trge in jih hkrati skrbi tudi njihov vpliv na blaginjo in okolje.

prijavi se

Imate težave? Pišite na: zdugiz@zdu-giz.si

-

Kontaktirajte nas

Imate težave? Pišite na: zdugiz@zdu-giz.si