Vsak dan smo izpostavljeni različnim tveganjem, pa naj gre za vožnjo po cesti, hojo po zaledenelem pločniku, naložbo ali kaj drugega. Pri upravljanju naložb in tveganja sta pomembna dejavnika, kot sta starost in življenjski slog vlagatelja, ki ju je treba upoštevati. Vlagatelji se razlikujejo glede na vrsto profila, ki določa pripravljenosti in zmožnost, koliko so pripravljeni tvegati pri vlaganju.
Tveganje
Tveganje pomeni verjetnost, da bo dejanski donos investicije odstopal od pričakovanja. Odstopanje je lahko pozitivno ali negativno, to pomeni, da lahko investicija prinese ali dobiček ali izgubo. Od tveganja je odvisen donos naložbe. Donosnost se običajno izrazi kot odstotek investiranega premoženja oziroma kapitala.
Pri naložbah je pomembno razmerje med tveganjem in donosom. Več tveganja, kot je vlagatelj pripravljen sprejeti, večji donos tudi pričakuje v zameno za prevzem tveganj. Na primer, ameriška državna obveznica velja za varnejšo naložbo kot obveznica, ki jo izda katero od podjetij v ZDA, saj je večja verjetnost, da bo bankrotiralo ameriško podjetje kot ameriška vlada. Ker je torej tveganje pri nakupu obveznice podjetja večje, je tudi stopnja donosa večja kot pri nakupu obveznice ZDA.
Razpršenost
Razpršenost ali diverzifikacija zmanjšuje tveganje večjih izgub naložbe. Hkrati pa pripomore k višjim in bolj stabilnim donosom, ki nam jih investicija prinaša. Če imamo na primer del naložb v delnicah in del v obveznicah, pomeni, da bodo v primeru padanja vrednosti delnic, vrednost pridobivale obveznice in bodo zmanjšale izgubo, ki bi jo imeli, če bi imeli v portfelju samo delnice. Prav tako velja, da je pametno vlagati v različne trge, panoge in vrste naložb. Če ste med koronakrizo večino sredstev vložili v farmacevtski sektor, ste na kratki rok kovali lepe dobičke, vendar se je trend kmalu obrnil in investitorjem prinesel izgubo, zato je pomembno, da sredstva pametno razdelimo.
Ne glede na to, katere delnice so zmagovalne, dobro razpršen delniški portfelj običajno zasluži povprečen dolgoročni zgodovinski donos trga. Vendar se lahko v kratkoročnih obdobjih ta donos zelo razlikuje. Zato je pomembno vedeti, kakšen je naš vlagateljski profil. Ali vlagamo dolgoročno ali kratkoročno in s kakšnim namenom.
Če v mladih letih vlagate preveč konzervativno, tvegate, da vaša naložba ne bo sledila stopnji inflacije in bo izgubljala realno vrednost. Če v starejših letih investirate preveč agresivno, tvegate, da izgubite del prihrankov zaradi kratkoročnega nihanja trga, preden se upokojite, in si boste težko povrnili izgubo.
Začnite čim prej
Pametno, disciplinirano in redno mesečno vlaganje je najboljši način, da dosežete najboljše donose z zanemarljivim tveganjem. Vaših naložb ne bodo ogrožali kratkoročni vzponi in padci, in bodo na dolgi rok dosegale stabilne letne donose. Zgodovinsko povprečje za delnice je med 8 in 10 % letne rasti.
Če začnete investirati zgodaj, se naučite vrednosti discipliniranega varčevanja in lažje načrtujete svoje življenjske cilje. Ni pomembno, s kolikšnim zneskom začnete. Pomembno je, da začnete čim prej, saj je investiranje tek na dolge proge. Delovanja trga namreč ni mogoče predvideti in začeti vlagati, ko trg doseže dno. To se vam lahko posreči enkrat ali dvakrat, tretjič pa vam ne bo uspelo in boste denar izgubili. Zato je bolj smiselno investirati redno in dolgoročno, in z malo vloženega časa in truda boste dosegli optimalen donos.